Jak odpowiednio dobrać karnisz do wnętrz?

Dodane przez w kategorii
1932

Karnisz jest częścią aranżacji okna. To właśnie na nim zawieszamy firany i zasłony. Karnisz jest jak rama dla obrazu – pięknie podkreśla to, co najważniejsze, czyli dekoracje w oknach.

Wiesz już, dlaczego jest wybór odpowiedniego karnisza jest tak ważny. Powinien komponować się z dekoracją okien, wystrojem pomieszczenia i przy tym charakteryzować się funkcjonalnością. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak odpowiednio dobrać karnisz do wnętrz.

Delikatna firana na karniszu Studio Dekoracji Okien Częstochowa

Rodzaje karniszy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karniszy. Poznaj najpopularniejsze typy i dowiedz się, do jakich wnętrz najlepiej pasują.

 • Karnisze metalowe – są najczęściej wybierane, ponieważ dają najwięcej możliwości dla pięknego wystroju wnętrz. Pasują zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych wystrojów.
 • Karnisze drewniane – wciąż są często spotykane w wielu domach. Świetnie oddają klimat wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym, a także skandynawskim i prowansalskim.
 • Szyny sufitowe – sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, dodają wnętrzu elegancji.
 • Karnisze linkowe – mogą na nich wisieć tylko bardzo lekkie tkaniny.
 • Małe karnisze do zazdrostek – są to niewielkie pręty zakładane w połowie okna. To na nich mocujemy zazdrostki.

Złoty karnisz Studio Dekoracji Okien Częstochowa

Długość karnisza

Po wybraniu rodzaju karnisza, pora na kolejny krok. Musisz dobrać odpowiednią długość karnisza. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrana długość może optycznie pomniejszyć lub zdeformować nawet najpiękniejszą dekorację okna.

Wysokie wnętrza ciemna zasłona na karniszu

Czym się kierować dobierając długość karnisza do pomieszczenia?

 • Karnisz powinien być dłuższy od okna o około 30-40 cm. Zatem zmierz szerokość otworu okiennego i dolicz dodatkowe centymetry.
 • Niech karnisz wystaje o równe odległości od ram okiennych. Jeśli karnisz jest większy o 30 cm, to niech wystaje po 15 cm z każdej strony. Jeżeli wybierzesz model o 40 cm dłuższy niż okno, wtedy powinno wystawać po 20 cm z każdej strony. Karnisze dostępne na rynku mają standardowe długości 160, 200 lub 240 cm. Jednak w razie potrzeby możesz przyciąć rurę karnisza.
 • Zawieś karnisz około 5 cm nad oknem.
 • Nie pozwól, by firana lub zasłona opierała się o parapet bądź kaloryfer. Karnisz montuje się na wspornikach, które standardowo mają 15 cm długości. Jeżeli dla Twoich wnętrz ta odległość jest za mała, możesz zastosować specjalne przedłużki lub przytwierdzić wsporniki do sufitu.

Kolor karnisza

Barwę karnisza dobierz do stylu pomieszczenia, koloru lamp i mebli. Zadbaj o spójność odcieni, dzięki temu aranżacja wnętrz stanie się elegancka i stylowa.

Karnisze w kolorze chromu świetnie sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach. Złote modele są świetną propozycją do wnętrz w stylu klasycznym bądź retro. Natomiast satynowe lub niklowe karnisze znakomicie wyglądają w loftach.

Elegancki karnisz chrom Studio Dekoracji Okien w Częstochowie

Karnisze często mają dekoracyjne końcówki. Je również dobieramy do stylu pomieszczenia. Jeśli w Twoim wnętrzu panuje nowoczesny minimalizm, wybierz delikatne zakończenie karnisza, na przykład w postaci kuli. Do wnętrz w stylu klasycznym możesz dobrać coś bardziej rzucającego się w oczy. Na przykład strojną końcówkę w postaci stylizowanych listków.

Jak powiesić dekorację okna na karniszu?

Większość karniszy posiada kółka z żabkami, na które możesz powiesić firany lub zasłony. Jednak niekiedy nie będziesz potrzebować tych mocowań. Zdarza się, że firany i zasłony mają własne metody montażu.

Jakie mocowania mogą mieć zasłony lub firany?

 • Szelki – zasłony mogą być przymocowane do karnisza za pomocą ozdobnych pasków materiału.
 • Tunele lub taśmy marszczące – firany lub zasłony mogą mieć na górze tkaniny „tunel” – otwór, który nakłada się na rurę od karnisza.
 • Okrągłe otwory – zasłony lub firany mogą mieć na górze otwory, przez które przewleka się karnisz.

Biały karnisz i zasłona Studio Dekoracji Okien Częstochowa

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci dobrać odpowiedni karnisz do wnętrz. Kieruj się tymi zasadami przy wyborze karnisza, a możesz mieć pewność, że dekoracja Twoich okien będzie wyglądać stylowo, elegancko i wyjątkowo.

Stworzymy dla Ciebie oryginalną dekorację okien. Pomożemy też dobrać odpowiedni karnisz 🙂 Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy dla Ciebie niezwykłą dekorację okien idealnie dopasowaną do Twoich wnętrz i upodobań.

Działamy na terenie Częstochowy i całego województwa śląskiego. Zapraszamy do kontaktu.

Kliknij i przejdź do kontaktu

54321
(0 votes. Średnia 0 z 5)
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *