Dlaczego kochamy dekorować nasze okna na święta?

Dodane przez w kategorii
1163

Nadchodzą święta a wraz z nimi nasze bardziej lub mniej lubiane obowiązki. Mycie okien, sprzątanie całego domu, a także dekorowanie go świątecznymi ozdobami. Zauważ, że często skupiamy się na wyjątkowym wyglądzie naszych okien. Ciekawe dlaczego?

 

Widok na świąteczne okno przez które widać choinkę w godzinach wieczornych

 

Okno w domu to element, który bardzo dużo mówi o jego mieszkańcach. Zwróć uwagę, że opuszczone, lub zaniedbane domy zawsze mają brudne szyby i poszarzałe firanki. Nie zachęcają nikogo do odwiedzin. Starasz się więc, aby Twój dom był zdecydowanym przeciwieństwem wspomnianej sytuacji. Chcesz, aby zarówno domownicy jak i goście widzieli, jak pięknie wygląda Twój ciepły i przytulny dom.

Okna służą domownikom do podziwiania tego, co na zewnątrz, bez wychodzenia z domu w zimowy poranek. Co ciekawe, są uwielbiane przez domowe koty, małe dzieci i osoby starsze. Skoro więc tej klasy specjaliści zwracają na nie uwagę, to znaczy, że warto zadbać o naprawdę piękną dekorację świąteczną! Udekorowane okno przywodzi na myśl wystawę sklepową, która w naszej podświadomości jest czymś atrakcyjnym. Kojarzy się z marzeniami, zakupami, prezentami, sprawianiem innym (i sobie!) radości.

Ładne okno to także zaproszenie: na spotkanie, posiłek, świąteczną biesiadę. Nie sposób również nie wspomnieć o „wyglądaniu na kogoś”, kto ma nas odwiedzić. To czekanie na gościa z daleka. To sprawdzanie, czy pojawiła się pierwsza gwiazdka. To wyglądanie za Świętym Mikołajem! Okienna dekoracja to obramowanie naszego widoku na świat. Niech więc będzie wyjątkowa!

 

Widok na świąteczne okno w którym stoi świecąca dekoracja w kształcie Świętego Mikołaja

 

Czym można udekorować świąteczne okno?

Jedną z najprostszych opcji jest użycie naklejek imitujących płatki śniegu. W ten sposób nawet przy plusowych temperaturach masz okno w mroźnym klimacie. Podobny efekt uzyskujesz używając śniegu w spray’u (często dołączane są do niego szablony o świątecznych kształtach). Jednakże oba te pomysły to trendy z lat 90-tych. Jeżeli chcesz, aby Twoje okno prezentowało się nowocześnie zastosuj się do kilku rad:

  • Starannie przemyśl motyw wiodący i kolorystykę, w której chcesz utrzymać całą kompozycję. Do tej pory ze świętami najbardziej kojarzył się kolor czerwony i złoty, ale ostatnio trochę się w tej kwestii zmieniło. Obecnie triumfy świeci kolor biały, albo kolory organiczne (czyli odcienie naturalnie występujące w przyrodzie). Pomyśl zatem o oknie w stylu leśnym, dekorując je iglastymi girlandami i szyszkami.Wymyśl okno korzenne, zawieszając sznureczki z plasterkami suszonych pomarańczy i lasek cynamonu. Pamiętaj, że do dyspozycji masz także parapet, na którym możesz ustawić świece, koszyczki, albo szklane naczynia wypełnione owocami, czy orzechami. Możesz też iść w minimalistycznym kierunku skandynawskim skupiając się na elementach drewnianych i dodając do nich białe wycinanki z papieru. Bardzo prostym sposobem jest także umieszczenie w ramie okna kilku bombek choinkowych. Pamiętaj tylko, że co za dużo to niezdrowo. Kilka srebrnych bombek zawieszonych na wstążkach zrobi efekt lepszy niż pół kartona losowo dobranych dekoracji!

 

Fragment okna udekorowanego na święta bombkami i białymi gwiazdkami

 

  • Istotnym elementem dekoracji okna są świąteczne światełka. Wybierz takie z diodami LED, które są ekologiczne, energooszczędne, a także nie nagrzewają się. Zawieszenie ich w okolicy okna tworzy cudowny efekt zwłaszcza wieczorem, kiedy szyba potęguje efekt odbicia. Twój dom wygląda zjawiskowo i przytulnie zarówno z zewnątrz jak i od środka.

 

Świąteczna dekoracja okienna z użyciem świecącej gwiazdy i figurki renifera

 

  • Nie zapominaj o zasłonach. Warto zakupić specjalny zestaw gwiazdkowy, który pięknie się prezentuje na tle świeżo umytych, gotowych na Boże Narodzenie okien. W zależności od stylu pokoju i wybranej przez Ciebie aranżacji zdecyduj się na klasyczną biel, czy srebro, albo przeciwnie -mocniejszy akcent w postaci szmaragdu, lub koloru czerwonego wina.
  • Na czas świąt możesz nawet chwilowo zrezygnować z firanek. Bogato dekorowane okno może nie pozostawić im zbyt wiele miejsca! Możesz ewentualnie wybrać coś lekkiego i zwiewnego i fantazyjnie udrapować materiał, aby wyeksponować swoją świąteczną kompozycję.

Na koniec jeszcze jedna rada!

Bez względu na swoje zdolności fotograficzne i posiadany sprzęt, koniecznie sfotografuj swoje piękne świąteczne okno! Jeżeli mieszkasz na niższym piętrze, wyjdź na zewnątrz i zrób zdjęcie domownikom wyglądającym przez udekorowane szyby. Możesz także robić zdjęcia od wewnątrz, tu jednak jest mała pułapka.

Jeżeli przy świele dziennym ustawisz się naprzeciwko okna, twarz osoby fotografowanej na jego tle będzie niedoświetlona. To może stworzyć ciekawy efekt czarnej sylwetki, ale jeżeli nie to jest Twoim celem zrób jeden prosty ruch: Przesuń się do boku tak, aby niemal dotykać swoim policzkiem ściany tuż przy oknie. Dzięki temu uda Ci się sfotografować modela oświetlonego światłem bocznym. Nie bój się eksperymentów, rejestruj świąteczne chwile, a zdjęcia dekoracji okiennych przechowuj w albumach z innymi pamiątkami. To wspomnienia, które Twoje dzieci zapamiętają na lata!

 

Urocza dziewczynka wyglądająca przez udekorowane świąteczne okno

Możemy wykonać dla Ciebie zachwycające aranżacje okien. Działamy na terenie Częstochowy i okolic.

Kliknij i przejdź do kontaktu

54321
(0 votes. Średnia 0 z 5)
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *