5 sposobów, aby zabezpieczyć okna przed dzieckiem

Dodane przez w kategorii
931

Jeżeli jesteś rodzicem ciekawskiego malucha i niedawno wprowadziliście się do nowego mieszkania na wyższym piętrze, to z pewnością w Twojej głowie pojawia się myśl na temat bezpieczeństwa. Dzieci uwielbiają wyglądać przez okna i jest to absolutnie naturalne – w ten sposób uczą się obserwacji, dostrzegają piękno natury, rytm pór dnia czy zmiany pogody.

Rytuał oglądania pracującej śmieciarki, czy dostrzeganie przemykających się kotów to aktywności, które pomogą Twojemu dziecku rozwijać się prawidłowo. Niestety, coraz częściej media donoszą o przypadkach, kiedy jedna chwila nieuwagi rodzica może się skończyć dla dziecka tragicznie.

Jako Studio Dekoracji zajmujemy się aranżowaniem przestrzeni okiennych, dobieraniem firan, zasłon i rolet, aby Twoje okna wyglądały zachwycająco i pasowały do stylu każdego wnętrza. Jednak w przypadku klientów, którzy mają dzieci, nie sposób nie zwrócić uwagi na priorytet, jakim jest bezpieczeństwo.

O czym należy pomyśleć zanim wybierzemy zasłony do pokoju dziecka? O co zadbać jeszcze przed dopasowaniem pięknych firanek? Dowiesz się z tego z poniższego artykułu.

Odpowiednie umeblowanie pokoju

Planując umeblowanie pokoju dziecka możemy zwrócić uwagę, aby przy oknie nie znajdowały się elementy zachęcające do wspinania. Jeżeli mamy taką możliwość należy odsunąć stoliczek do rysowania czy też komodę i umiejscowić ją w innej części pokoju. Jest to jednak rozwiązanie, które nie daje stuprocentowej skuteczności. Kilkuletni smyk zwykle wpada na kreatywne pomysły związane z przesuwaniem i budowaniem, również z użyciem krzeseł, czy małych mebli.

Podobnie jest z moskitierą, którą z pewnością warto zamontować, aby uniemożliwić insektom dostanie się do wnętrza. Może ona także stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie (dziecko zastanowi się przed pokonaniem takiej przeszkody), jednak i w tym przypadku nie wolno bezgranicznie liczyć na jej skuteczność.

Kolejnym ważnym elementem jest zadbanie o sznureczki przy roletach. Nie powinny one zwisać luźno przy krawędzi okna. Odpowiednio przymocowane zniwelują ryzyko uduszenia.

Małe dziecko w domu, jak zabezpieczyć okna

Blokada klamki

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia okna jest zastosowanie klamki z kluczykiem. To stosunkowo tanie i proste rozwiązanie. Klamki tego typu są uniwersalne, pasują do większości framug. Tak zabezpieczone okno będzie stanowiło dodatkową blokadę dla intruza z zewnątrz, dlatego można je z powodzeniem montować także na parterze.

Minusem takiego zastosowania jest to, że będziemy musieli pamiętać o wyciąganiu i chowaniu kluczyka za każdym razem, kiedy skończymy wietrzyć pomieszczenie. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że dzieci uważnie nas obserwują i nierzadko znają nasze „tajemne skrytki”.

Jak zabezpieczyć okna przed małymi dziećmi

Blokada z kabelkiem

Taka blokada umożliwia otworzenie okna na niewielką szerokość. Całkowite otwarcie jest możliwe po odblokowaniu urządzenia za pomocą kluczyka. Blokadę montuje się samodzielnie za pomocą samowiercących wkrętów. Takie zabezpieczenia produkowane są w różnych kolorach, można więc z łatwością dopasować je do koloru ramy okiennej.

Zamek blokujący pod oknem

Ten typ blokady umożliwia uchylanie okna, jak również ustawiania go w pozycji do mikrowentylacji. Tutaj również do odblokowania służy kluczyk.

Pamiętajmy, że aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, a sobie spokój, należy zabezpieczyć każde okno w mieszkaniu, jak również drzwi balkonowe.

Edukacja, edukacja, edukacja…

Nie ma niestety zabezpieczenia, które byłoby skuteczne w stu procentach. Każdy rodzic zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że przy dziecku trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nawet najkrótsza chwila naszej nieuwagi: wyjście do toalety, czy wykonanie telefonu w drugim pokoju są dla dziecka okazją do samodzielnej zabawy, która może mieć mniej lub bardziej niebezpieczne skutki.

Dlatego od najmłodszych lat starajmy się wpajać dziecku zasady bezpieczeństwa. Cierpliwe tłumaczenie i wprowadzanie zakazów, a w przypadku starszych dzieci, uświadamianie na temat niebezpieczeństwa pomogą nam zapobiec tragediom związanym z wypadnięciem z okna.

Warto także rozmawiać z każdą osobą, którą prosimy o opiekę nad naszymi pociechami. Osoba nie przyzwyczajona do mieszkania np. na czwartym piętrze może nie być wyczulona na zagrożenia z tym związane. Możliwe także, że nie zna jeszcze zręczności i pomysłowości naszego dziecka.

Kiedy już upewnicie się, że w Waszych oknach blokady są odpowiednio zamontowane, a Wasze dzieci bezpieczne, z przyjemnością będziecie mogli oddać się komponowaniu dekoracji okiennych.

Zapraszamy do spojrzenia na nasze realizacje, które mogą pomóc w dopasowaniu stylu i koloru dziecięcych firanek i zasłon.

Zanim nadejdą święta Bożego Narodzenia, już teraz warto się zastanowić nad piękną aranżacją. Mamy na to kilka pomysłów, które można sprawdzić.

Zobacz propozycje dekoracji okien na Święta

W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Kliknij i przejdź do kontaktu

54321
(0 votes. Średnia 0 z 5)
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *